1 luty 2024

Nad Uszwicą: Brzesko zaprasza

zdjęcie: Nad Uszwicą: Brzesko zaprasza / By Daniel Nalepka - Own work, [CC BY-SA 4.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)], via Wikimedia Commons
By Daniel Nalepka - Own work, [CC BY-SA 4.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)], via Wikimedia Commons
Zanurz się w pięknie Podgórza Wiśnickiego!
REKLAMA

Tego szukamy w Brzesku

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Brzesko praca, Brzesko, Brzesko pogoda, Brzesko WS, nowe Brzesko, spotted Brzesko, Bochnia Brzesko z bliska.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Brzesku, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Pierwsze informacje o Brzesku datują się na XIII wiek. Osada ta powstała w strategicznym miejscu przy szlakach handlowych prowadzących na Węgry i Ruś. Dzięki korzystnemu położeniu rozwinęło się tu rzemiosło. W 1385 r. Brzesko otrzymało prawa miejskie nadane na zasadach magdeburskich przez Melsztyńskich, za zgodą królowej Jadwigi. W 1386 r. uwolniono je od ceł i myt, co sprawiło, że stało się atrakcyjne dla nowych osadników, głównie z Niemiec, którzy zaczęli napływać w XIV wieku. Nowi mieszkańcy szybko ulegli polonizacji, a już w XV wieku niemieckie nazwiska pojawiały się rzadko w rejestrach ludności. Mieszkańcy miasta utrzymywali się głównie z rolnictwa, handlu i rzemiosła. Rozwój miasta przebiegał stabilnie, jedynym zagrożeniem dla podróżujących kupców byli zbiegli chłopi, często schronieni w okolicznych borach i mokradłach.

Na początku swojej historii Brzesko było własnością magnackiego rodu Leliwitów Tarnowskich. W XVI wieku przeszło w posiadanie Czernych, zamożnej szlachty. Zmiana właścicieli skierowała je w kierunku roli centrum handlowo-gospodarczego, co jednocześnie zmniejszyło jego znaczenie w życiu politycznym Małopolski. W tym okresie, pod względem wielkości i struktury, miasto nie odbiegało od innych prywatnych i królewskich miast w tej części Polski.

Rozwój Brzeska  został zatrzymany w wyniku potopu szwedzkiego. W 1655 r. miasto zostało zajęte przez Szwedów, a dwa lata później zostało spustoszone przez wojska siedmiogrodzkiego księcia Jerzego II Rakoczego, sojusznika Szwedów. Mimo tych trudności Brzesko szybko podniosło się z upadku. W XVIII wieku zanotowano koncentrację drobnego przemysłu i rzemiosła, a powstało również wiele cechów rzemieślniczych.

W okresie rozbiorów Brzesko znajdowało się w obszarze zaboru austriackiego, co skutkowało wzrostem znaczenia miasta. Reformy w 1867 r. doprowadziły do utworzenia powiatu brzeskiego, który obejmował również Czchów. Kilka czynników wpłynęło na istotny rozwój miasta w tym okresie. Jednym z nich było założenie browaru w pobliskim Okocimiu w 1845 r. przez Jana Goetla, Juliana Kodrębskiego i Józefa Neumana. Kolejnym czynnikiem było wybudowanie linii kolejowej Kraków – Dębica – Lwów w 1856 roku. Pomimo rosnącego znaczenia i wzrostu ludności Brzesko doświadczało również trudności. Epidemia cholery w 1831 r. pochłonęła 80 ofiar, a 25 lipca 1904 r. miasto nawiedził pożar, niszcząc budynki w centrum.

W 1910 r. utworzono Stałą Drużynę Sokoła w Brzesku, a w 1914 r. przekształcono ją w Polową Drużynę Sokoła. Po mobilizacji w sierpniu 1914 roku członkowie drużyny rozpoczęli przygotowania do wojny z Rosją, przeprowadzając ćwiczenia z musztry bojowej z użyciem broni palnej.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę Brzesko straciło na znaczeniu, a rozwój ekonomiczny miasta został zahamowany. Niemniej jednak powstały istotne obiekty użyteczności publicznej, takie jak budynki urzędu powiatowego, łaźnia miejska i ośrodek zdrowia. Najważniejszym przedsięwzięciem dla powiatu stała się budowa zapory i elektrowni wodnej na Dunajcu w Czchowie.

Skutki wybuchu II wojny światowej dotknęły mieszkańców Brzeska już 5 września 1939 r., kiedy bombardowane zostały pociągi ewakuacyjne na stacji. W wyniku tego ataku śmierć poniosło 44 osoby, a około 200 zostało rannych.

W okresie wojny istniejąca od samego początku konfliktu tajna organizacja wojskowa w Brzesku została w 1942 r. włączona w struktury Armii Krajowej. Jej członkowie aktywnie uczestniczyli w licznych akcjach na obszarze powiatu brzeskiego, włączając udział w operacji „Trzeci Most”, związanej z przekazaniem aliantom fragmentów rakiety V-2 w miejscowości Zabawa, na terenie powiatu brzeskiego. Miasto zostało ostatecznie wyzwolone spod niemieckiej okupacji 19 stycznia 1945 r. przez armię radziecką.

Po zakończeniu wojny, która spowodowała znaczne zniszczenia miasta i okolic, rozpoczęła się stopniowa odbudowa. Od 1950 r. zaczęły powstawać pierwsze budynki wielorodzinne, a następnie bloki mieszkalne. Stopniowo rozszerzano zakres nowo powstających zakładów przemysłowych. W 1970 r. uruchomiono Fabrykę Opakowań Blaszanych i Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego, a w 1976 r. rozpoczął działalność Zakład Naprawczy Taboru Samochodowego. Po 1989 r. miasto Brzesko przeżyło okres dynamicznego rozwoju, z powstaniem nowych miejsc pracy, osiedli mieszkaniowych i instytucji handlowych.
Nie daj pogodzie się zaskoczyć! Sprawdź prognozę w Brzesku
Fakty w Twoim Mieście!
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Brzesko
10.8°C
wschód słońca: 04:59
zachód słońca: 20:08
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Brzesku

kiedy
2024-05-17 19:00
miejsce
Restauracja RZYM, Brzesko, Dworcowa 8
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-12 19:00
miejsce
Restauracja RZYM, Brzesko, Dworcowa 8
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-18 18:00
miejsce
Regionalne Centrum-Kulturalno...
wstęp biletowany