Bezpieczne przedświąteczne przygotowania
Oto kilka porad, których warto przestrzegać, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas świątecznych przygotowań. Pamiętajmy, że okres około świąteczny jest dla przestępców okresem wzmożonej aktywności. Tłok w centrach handlowych i na targowiskach, pośpiech i roztargnienie kupujących sprzyjają kradzieżom kieszonkowym. Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów. Nie pokazuj innym ile pieniędzy mamy przy sobie. Torebkę zawsze zamykaj i noś z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowaj w głębiej położonej przedniej kieszeni. Nie odstawiaj torebki płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi. Nie prowokuj złodzieja drogim strojem i biżuterią. Kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary, zwracając uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne. Pamiętajmy, że złodzieje z reguły działają w grupie, często wykorzystują tłok, aranżują sytuacje, mające na celu odwrócić uwagę osoby okradanej. Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.
Nie zachowując ostrożności podczas robienia zakupów w internecie, możemy natomiast paść ofiarą oszustów. Unikaj korzystania z komputera w kafejce internetowej lub z otwartej sieci publicznej. Najbezpieczniejsze będzie użycie komputera domowego, z zainstalowanym programem antywirusowym. Wchodząc na strony internetowe sklepów, odręcznie wpisuj adres do przeglądarki, nie korzystaj z linków przesyłanych w mailowych ofertach handlowych, które mogą być wysyłane przez oszustów lub hakerów podszywających się pod legalnie działające sklepy. Otwierając takie strony lub załączniki możesz nieświadomie zainstalować w swoim komputerze złośliwe oprogramowanie.
Zanim dokonamy zakupu w sklepie internetowym, sprawdźmy opinie o nim. Zawsze kieruj się zasada ograniczonego zaufania do sprzedającego. Zwróć także uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, pod który będziesz mógł zadzwonić w razie ewentualnych problemów. Nie ufaj również sprzedawcom, którzy proponują produkty w drastycznie zaniżonych cenach. Ponieważ może to oznaczać, że towar jest wadliwy, pochodzi z przestępstwa, bądź że nigdy go nie otrzymamy. Zwróć uwagę czy towar posiada oryginale opakowanie i wszystkie wymagane akcesoria i dokumenty. Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu - "https". Najbezpieczniej jest zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
Zachowajmy całą korespondencję związaną z transakcją zakupu. Może być potrzebna w postępowaniu reklamacyjnym lub w przypadku, gdy sprzedający dopuści się oszustwa. W takim wypadku należy powiadomić Policję. W innych sytuacjach spornych możemy skorzystać z pomocy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie, najlepiej w wewnętrznej kieszeni ubrania. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, a w szczególności nie częstujmy się ich pożywieniem i napojami. Nie pozostawiajmy bagażu bez opieki, grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. W trakcie podróży z dziećmi, szczególnie najmniejszymi, pilnujmy je, aby się nie zgubiły. A jeżeli już do tego dojdzie szybko poprośmy o pomoc pracowników obiektu, w którym jesteśmy czy napotkanego policjanta. Warto wcześniej nauczyć dzieci, aby w przypadku oddalenia się od rodziców zawsze wróciły do miejsca gdzie ich widziały ostatni raz. Warto również wyposażyć dzieci w specjalne opaski na rękę z napisanym na nich danymi dziecka oraz numerem telefonu do rodzica bądź opiekuna.
Wyjeżdżając z domu na dłuższy czas pozamykajmy dokładnie drzwi i okna, zakręćmy główne zawory z gazem i wodą. Poprośmy zaprzyjaźnionego sąsiada o czujność i zwrócenie uwagi na nasze mienie. Jak również o wyjmowanie ze skrzynki poczty, odgarnianie śniegu, zapalanie wieczorem świateł, itp. Jeżeli posiadamy, włączmy alarmy i inne zabezpieczenia. Wyjeżdżając z posesji sprawdźmy raz jeszcze czy dobrze zamknęliśmy wszystkie okna, drzwi i bramę. Zastanówmy się, czy rzeczy wartościowe np. gotówka i biżuteria podczas naszego wyjazdu nie będą bardziej bezpieczne na koncie czy w skrytce bankowej niż w domu. Rzeczy wartościowe warto sfotografować, spisać numery fabryczne, oznakować - wtedy, w razie kradzieży, ułatwi to ich odnalezienie. Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania niczego nie ruszajmy i natychmiast zadzwońmy na Policję.
Jak co roku w czasie Świąt Bożego Narodzenia policjanci będą dbali o nasze bezpieczeństwo. Zachęcamy jednak, aby w przypadku zauważenia jakiejś niepokojącej sytuacji, czy dziwnie zachowujących się osób, przekazać niezwłocznie tą informację do odpowiedzialnych służb - zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo.