4 kwiecień 2024

Policja zatrzymała 47-latka pastwiącego się nad matką

zdjęcie: Policja zatrzymała 47-latka pastwiącego się nad matką / pixabay/4566193
Policjanci zatrzymali 47–latka z Oświęcimia, który od kilku lat pastwił się nad 86-letnią matką. Otrzymał zakaz zbliżania się do niej i policyjny dozór. Grozi mu do pięciu lat więzienia – poinformowała rzecznik komendy powiatowej w Oświęcimiu asp. szt. Małgorzata Jurecka.

Syn wszczął kolejną awanturę w sobotę. Sąsiedzi poinformowali o tym policję. Funkcjonariusze przyjechali na miejsce i zatrzymali agresywnego 47-latka. Ustalili, że od kilku lat pastwił się nad matką. Usłyszał zarzut fizycznego i psychicznego znęcania się nad matką. Grozi za to kara do pięciu lat więzienia – poinformowała rzeczniczka.

Prokurator zadecydował o zastosowaniu wobec niego policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania i zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną.

„Mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu i zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie” – powiedziała Małgorzata Jurecka.

Pokrzywdzona została objęta procedurą niebieskiej karty. Dzięki temu uzyska pomoc specjalistów.

Jurecka zaapelowała, aby osoby krzywdzone możliwie jak najszybciej przerwały przemoc.

„Należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji, m.in. powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Apel kierujemy również do świadków, najczęściej sąsiadów lub rodziny. Informując o przemocy, swoją postawą dają oni siłę i wsparcie pokrzywdzonym. W pilnych przypadkach należy dzwonić pod numer alarmowy 112” – poinformowała policjantka. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ joz/