reklama
kategoria: Społeczne
5 grudzień 2024

Lokalizacja ośrodka dla osób bezdomnych na Przeróbce spełnia wymogi

zdjęcie: Lokalizacja ośrodka dla osób bezdomnych na Przeróbce spełnia wymogi / v20493491
v20493491
Gdański magistrat jest zdania, że teren w dzielnicy Przeróbka, gdzie miałby powstać ośrodek dla osób bezdomnych, spełnia wszelkie wymogi. Inwestycji sprzeciwiają się mieszkańcy, którzy wskazują, że miasto nie konsultuje z nimi swoich planów.
REKLAMA

Przy ul. Siennickiej na gdańskiej Przeróbce planowana jest budowa ośrodka z usługami opiekuńczymi dla 80 osób w bezdomności, wymagających wsparcia ze względu na stan zdrowia. Jak poinformował PAP Urząd Miejski w Gdańsku, placówka nie będzie mieć charakteru interwencyjnego - ma oferować całodobową opiekę mężczyznom w znacznej części leżącym lub poruszającym się na wózkach, wymagającym pomocy w codziennym funkcjonowaniu oraz niesamodzielnym ze względu na wiek lub stan zdrowia.

Poseł PiS Kacper Płażyński wspólnie z miejskimi radnymi tego ugrupowania zorganizował przed dwoma dniami konferencję prasową dotyczącą planowanej przez miasto inwestycji, której sprzeciwia się część mieszkańców Przeróbki.

Płażyński podkreślał, że proponowana lokalizacja obiektu znajduje się w sąsiedztwie jednej z najbardziej eksploatowanych linii kolejowych oraz na terenach zagrożonych zalaniem, co – jak stwierdził - zostało oznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

"To jest miejsce, w którym nie powinno się budować budynków. Szczególnie dzisiaj, po tych doświadczeniach z Polski południowo-zachodniej, to dla wszystkich powinna być oczywista oczywistość" - powiedział.

Wyrażał też wątpliwość, czy mieszkańcy Przeróbki powinni mieszkać w dzielnicy, w której, oprócz półotwartego zakładu karnego, będzie działał ośrodek dla osób bezdomnych.

"Mieszkańcy zebrali ponad tysiąc podpisów sprzeciwu pod petycją w tej sprawie, ale jak to często bywa w Gdańsku, od strony władz miasta nie ma żadnej, najmniejszej reakcji. Konsultacji społecznych w sprawie tej inwestycji nie było żadnych" – mówił Płażyński i zapowiedział skierowanie do prezydent Gdańska apelu o przeprowadzenie stosownych konsultacji.

O komentarz w sprawie PAP poprosiła wówczas gdański magistrat. W czwartek Marcin Szeląg z referatu prasowego urzędu przekazał PAP, że wydanie pozwolenia na realizację inwestycji poprzedził szereg uzgodnień. Konieczne było też uzyskanie niezbędnych zezwoleń, w tym także pozwolenia wydanego przez Wody Polskie.

"Dla terenu, na którym może powstać placówka z usługami opiekuńczymi dla osób w bezdomności, ustanowiono szereg uwarunkowań: prawnych, infrastrukturalnych, komunikacyjnych, społecznych i technicznych. Wytypowana lokalizacja spełnia powyższe wymogi. Dla inwestycji zostało wydane pozwolenie na budowę. Rozpoczęcie prac będzie możliwe po uzyskaniu przez miasto dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego" – wyjaśnił urzędnik.

Podkreślił jednocześnie, że planując inwestycję rozpatrywano inne lokalizacje, lecz ze względów, takich jak m.in. wielkość działki, zadrzewienie, czy brak dostępu do drogi publicznej, jedynym możliwym miejscem okazała się przestrzeń przy ul. Siennickiej.

"Inwestycja planowana przy ul. Siennickiej była tematem kilku spotkań przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Gdańsku z mieszkańcami i Radą Dzielnicy Przeróbka. W marcu przedstawicielki Rady Dzielnicy Przeróbka odwiedziły schronisko z usługami opiekuńczymi przy ul. Nowiny, by na miejscu dowiedzieć się, jak działa tego typu placówka" – tłumaczy Marcin Szeląg.

Dodał, że na początku kwietnia przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta spotkali się na Przeróbce z mieszkańcami dzielnicy i lokalnymi radnymi.

"Po dyskusji na skwerze przy ul. Bajki obecni przeszli na miejsce planowanej inwestycji, gdzie kontynuowano rozmowę. Krótko po tym, Urząd Miejski zorganizował kolejne spotkanie z przedstawicielami Rady Dzielnicy Przeróbka. O inwestycji rozmawiano też na listopadowym posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Praw Człowieka Rady Miasta Gdańska" – przekazał przedstawiciel gdańskiego magistratu.

Miasto podkreśla, że przeprowadzone dotychczas rozmowy nie wykluczają dalszych spotkań z przedstawicielami dzielnicy Przeróbka dotyczących potrzeb mieszkańców.(PAP)

dsok/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Brzesko
0.5°C
wschód słońca: 07:25
zachód słońca: 15:37
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Brzesku

kiedy
2024-12-14 19:00
miejsce
Restauracja RZYM, Brzesko, Dworcowa 8
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-20 19:00
miejsce
Restauracja RZYM, Brzesko, Dworcowa 8
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-07 19:00
miejsce
Restauracja RZYM, Brzesko, Dworcowa 8
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-08 15:00
miejsce
Regionalne Centrum...
wstęp biletowany